Koç Burcunun Özellikleri

Koç Burcunun Uyumu

kocburcuKoç burcunun uğurlu günü salı, uğurlu sayıları 6 ve 9, uğurlu taşları ise yakut ve pırlantadır. Hareketli yapısının bir sonucu olarak uğurlu renkleri canlılığı işaret eden ateş kırmızısı ve narçiçeğidir. Uğurlu kokuları ıtır, lavanta ve manolya olan Koç burcu üyelerinin uğurlu çiçekleri de lale ve papatyadır. Hareketli mizacının bir diğer sonucu da dinlemekten zevk aldığı müziklerde kendisini belli eder, nitekim Koç burcu hareketli ve hızlı tempolu müzik dinlemekten hoşlanır. Baş ağrıları, böbrek hastalıkları bu burca mensup kişilerin yakalanma ihtimali yüksek olan hastalıklardır. Aslan ve Yay burçlarıyla çok iyi anlaşan bu burç; Boğa, İkizler, Kova ve Balık burcuyla da iyi anlaşır. Yengeç, Terazi ve Balık burcuyla yıldızı barışmayan Koç burcu; Akrep ve Başak burçlarına karşı da çekimser bir tavır sergiler. Politika, endüstri, organizasyon, mühendislik, yöneticilik gibi liderlik gerektiren alanların yanında; resim, müzik, mizah, eleştirmenlik gibi sanatsal alanlarda da başarılı olabilirler. Charlie Chaplin, Descartes, Fatih Sultan Mehmet, Marlon Brando, Sakıp Sabancı, Vincent Van Gogh, Johann Sebastian Bach; Koç burcunun ünlü isimlerine birkaç örnektir.

Hayatın tadını çıkarmak için doğmuş olan Koçlar, her zaman içlerinden geldiği gibi hareket etmeleriyle ünlüdür. Bu yüzden başkaları tarafından çoğunlukla bencil olmakla suçlanırlar. Anlık tepkileriyle tanınan Koçlar, cesaretlerini, enerjilerini bu bir anlık meydan okumada kullanabilirler. Yarım kalmış, nokta konmamış işlerden hoşlanmazlar, ancak sabretmeyi de bilmezler. Küçük detaylarla zaman harcamaktan nefret ederler ve ufak tefek işleri hep başkalarına bırakırlar; çünkü onlar büyük işlerin insanlarıdır. Her şeyden çok çabuk sıkılan Koçlar, yakalamak yerine sürekli kovalamayı isterler. Doğal tavırları, kendilerine sınır koydurmamaları, özgürlüklerine oldukça önem vermeleri ve üstün zekâları onları hemen fark ettirir. Başkalarının kendileri hakkında ne düşündüğünü önemsemeyen, devamlı kendi bildiğini okuyan ve çok zor beğenen Koç insanları; çevreleri tarafından kendini beğenmişlikle nitelendirilirler. Sinirlendikleri zaman surat asmak yerine öfke fırtınası kopartırlar.

Dürüstlüğe fazlasıyla önem veren Koçlar, düşüncelerini hiç saklayamaz ve istemeden de olsa insanları kırarlar. Sabretmeyi, istikrarlı olmayı ve sinirlerini kontrol etmeyi başarabilirlerse üstün zekâlarının yardımıyla neredeyse yapamayacakları hiçbir şey yoktur.

Koç burcu kadınları, sosyallikleri ve dışadönük oluşlarıyla tanınırlar. Aileleri ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi sever, yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Atılgan, sempatik, espritüel ve konuşkan olmaları sayesinde insanların vazgeçemediği dostlarıdırlar. Duygusal açıdan oldukça hassas bir yapıya sahip olan Koç burcu kadınları bu yönlerini dışa vurmamaya çalışır. Gerektiği zaman ailesi ve arkadaşları için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacaklardır, ancak olumsuz bir tepki alırlarsa da bir daha benzeri bir fedakârlık yapmaya yeltenmeyeceklerdir. Çünkü duygularının hassas oluşu çok çabuk kırılmalarına yol açar.

Koç burcu erkekleri; yönetici nitelikleri, özgüvenleri ve enerjileriyle kalabalık bir ortamda hemen kendilerini belli ederler. Emir almaktan hoşlanmadıkları için, başkalarının yanında çalışmayı değil kendi şirketlerini kurmayı tercih ederler. Son derece gururlu yapıları vardır. Kırıldıkları ve sinirlendikleri zaman karşılarındakine öfke ve asabiyetle, kırıcı eleştirilerle cevap verirler. Ailelerine ve arkadaşlarına son derece düşkündürler; ancak hareketli yapıları nedeniyle evde zaman geçirmekten pek hoşlanmaz, genellikle dışarda vakit geçirmeyi tercih ederler.